Jest to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnostyką i leczeniem próchnicy zębów. Leczenie zachowawcze jak nazwa wskazuje ma na celu zachowanie zęba, czyli uratowanie go przed ekstrakcją. Oczyszczone ze zmian próchnicowych tkanki  odbudowuje się za pomocą  światłoutwardzalnych  materiałów kompozytowych. Dzięki nim wypełnienia są estetyczne, gdyż indywidualnie dobierany do każdego zęba kolor jest identyczny z jego  tkankami.

Gdy proces próchnicowy jest bardziej zaawansowany i sięga komory zęba  konieczne jest leczenie kanałowe (endodontyczne).

Skuteczność  leczenia kanałowego jest wysoka. To procedura sprawdzona i bezpieczna, pod warunkiem przestrzegania odpowiedniej dokładności  i czystości procedur  (usunięciu zainfekowanej miazgi i za pomocą odpowiednich narzędzi i preparatów poszerzeniu, płukaniu  i szczelnym  wypełnieniu kanałów materiałami do tego przeznaczonymi). To również postępowanie tańsze i mniej inwazyjne niż usunięcie uszkodzonego zęba i zastąpienie go mostem protetycznym bądź wykonanie implantu. W trudnych sytuacjach skuteczność  leczenia kanałowego wspiera chirurgia stomatologiczna. Prawdą jest fakt, że leczenie kanałowe zęba to procedura czasochłonna (przeciętnie trwa 90 min), wymagająca dużych umiejętności operatora oraz licznego i kosztownego instrumentarium. Leczenie kanałowe to dobra inwestycja w swoje zdrowie.

Czasami przeprowadza się powtórne leczenie kanałowe.  Jest ono bardziej skomplikowane, trudniejsze i wymaga specjalistycznych urządzeń , ale pozwala zachować zęba często na długie lata.